MDLSP1-16M-01
MDLSP1-16M-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
MDLSP1-16M-01
DigiKey Part Number
RPC4321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDLSP1-16M-01
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 16MM
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.630" (16.00mm)
EDA/CAD Models
MDLSP1-16M-01 Models
Category
Length - Overall
0.917" (23.30mm)
Support Hole Diameter
0.098" (2.50mm)
Series
Support Panel Thickness
0.065" (1.65mm)
Mounting Hole Diameter
0.098" (2.50mm)
Mounting Panel Thickness
0.065" (1.65mm)
Between Board Height
0.630" (16.00mm)