SLP-1-245-01
DigiKey Part Number
RPC1131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP-1-245-01
Description
SNAP LOCK PIN 0.090" NYLON NRTL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.090" (2.29mm) Snap Lock Pin 0.245" (6.22mm) Grip Range Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLP-1-245-01 Models
Category
Head Diameter
0.210" (5.33mm)
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.051" (1.30mm)
Series
Hole Diameter
0.098" (2.49mm)
Packaging
Bulk
Grip Range
0.245" (6.22mm)
Part Status
Active
Color
Natural
Type
Snap Lock Pin
Material
Nylon
Rivet Diameter
0.090" (2.29mm)
Base Product Number
Rivet Length
0.325" (8.26mm)