Image for WT02P40P is not available
WT02P40P
DigiKey Part Number
1914-WT02P40PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WT02P40P
Description
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4, Bluetooth, WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth v5.3, Matter, Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz, 5GHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Sensitivity
-98dBm
Mfr
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, I2S, PWM, SPI, UART, USB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Antenna Type
Antenna Not Included
Part Status
Active
Utilized IC / Part
nRF5340, nRF7002
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Memory Size
1MB Flash, 512kB RAM
Protocol
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Modulation
64-QAM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz, 5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C