EGSS-BS-KF-45-100-10P-ST-M-H1-PLK-AA
DigiKey Part Number
2171-EGSS-BS-KF-45-100-10P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Detailed Description
Linear Axis Stepper 3.937" (100.00mm) Ball Screw Integrated Controller, Limit Switches 24VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24VDC
Stroke Length
3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic)
26.97lbf (120.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Speed
9.84 in/s (250.0 mm/s)