RID-125-2405 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RID-125-2405-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RID-125-2405 |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 5V 125W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 2 Output 24V 5V 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 248 ~ 373 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Efficiency 83% |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Adjustable Output |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 248 ~ 373 VDC | Size / Dimension 7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm) |
Voltage - Output 1 24V | Approval Agency CB, CE, cURus, TUV |
Voltage - Output 2 5V | Minimum Load Required Yes |
Current - Output 1 4.6 A | Base Product Number |
Current - Output 2 3 A |