FSP080-P24-A24
DigiKey Part Number
2967-FSP080-P24-A24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP080-P24-A24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
ITE (Commercial)
Mfr
Efficiency
90%
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Features
Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3.33 A