FSP270-RBAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP270-RBAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP270-RBAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 270W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 270 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.03" L x 3.45" W x 1.63" H (204.0mm x 87.6mm x 41.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
Voltage - Output
19V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
14.21A
Base Product Number
Power (Watts)
270 W