FSP700-80PSA(SK)
DigiKey Part Number
2967-FSP700-80PSA(SK)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP700-80PSA(SK)
Description
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 4X12V 700W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ATX AC DC Converters 8 Output 3.3V 5V 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
30 A
Mfr
Current - Output 3
16 A
Series
Current - Output 4
16 A
Packaging
Box
Current - Output 5
16 A
Part Status
Active
Current - Output 6
16 A
Type
ATX
Power (Watts)
Number of Outputs
8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Efficiency
80%
Voltage - Output 1
3.3V
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Voltage - Output 2
5V
Features
Universal Input
Voltage - Output 3
12V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 4
12V
Size / Dimension
5.51" L x 5.91" W x 3.39" H (140.0mm x 150.1mm x 86.1mm)
Voltage - Output 5
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Voltage - Output 6
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
24 A