FFC2B35-32-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-32-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-32-T
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.5MM R/A
Detailed Description
32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-32-T Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)