FFC3A20-15-G
DigiKey Part Number
2073-FFC3A20-15-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3A20-15-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3A20-15-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3A20-15-G
Description
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Contact Finish
Gold
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
15
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.217" (5.50mm)