FFC3B07-10-T
DigiKey Part Number
2073-FFC3B07-10-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3B07-10-TCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3B07-10-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3B07-10-T
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC3B07-10-T Models
Contact Finish
Tin
Housing Material
Thermoplastic
Actuator Material
Thermoplastic
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.098" (2.50mm)