6023592M5712(R)
DigiKey Part Number
1939-1670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6023592M5712(R)
Description
CORD 18AWG GR2099-IEC320C5 8.2'
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.20' (2.50m) Power Cord Black GR2099 To IEC 320-C5 RVV 300/500
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Length
8.20' (2.50m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
CCC
Part Status
Active
Approved Countries
China
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
GR2099
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C5
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C
Cord Type
RVV 300/500
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG