GT010N10TL
DigiKey Part Number
4822-GT010N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT010N10TL
Description
MOSFET,N-CH,100V,370A,400W,TOLL-
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 370A (Tc) 400W Surface Mount TOLL-8L
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.35mOhm @ 50A, 10V
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
184 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13166 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
400W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TOLL-8L
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C