GS2005ELD
DigiKey Part Number
4786-GS2005ELDTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GS2005ELDCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GS2005ELDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS2005ELD
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount SOD-923
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOD-923
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 500 mA