G125-MS11005L2R
DigiKey Part Number
G125-MS11005L2R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS11005L2R
Description
CONN HDR VERT 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS11005L2R Models
Category
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Active
Contact Finish - Post
Pitch - Mating
Features
Board Lock
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
450VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.23mm, 7.31mm