M80-8872005
DigiKey Part Number
952-1235-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8872005
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M80-8872005 Models
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height
0.202" (5.14mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Mated Stacking Heights
7.23mm, 7.85mm
Voltage Rating
800V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)