M83-LFD1F2N54-0000-000
DigiKey Part Number
952-2992-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LFD1F2N54-0000-000
Description
CONN RCPT 54POS CRIMP 22AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83-LFD1F2N54-0000-000 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
22 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
54
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)