BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51)
Description
CONN HDR 16POS SMD GOLD
Detailed Description
16 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-16DP/2-0.35V(51) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
16
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)