BM28B0.6-20DP/2-0.35V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BM28B0.6-20DP/2-0.35V(51) |
Description | CONN HDR 20POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BM28B0.6-20DP/2-0.35V(51) Models |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm) |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 0.6mm |
Number of Positions 20 | Height Above Board 0.018" (0.46mm) |
Pitch 0.014" (0.35mm) | Base Product Number |