DF40TC-40DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-40DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-40DP-0.4V(51)
Description
CONN 0.4MM PLUG SMD 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40TC-40DP-0.4V(51) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)