DF40TC-50DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-50DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-50DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-50DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-50DP-0.4V(51)
Description
BOARD TO FPC CONN, PLUG, 50POS,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)