DF50-50DP-1H(51)
DigiKey Part Number
HR1975TR-ND - Tape & Reel (TR)
HR1975CT-ND - Cut Tape (CT)
HR1975DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF50-50DP-1H(51)
Description
CONN HEADER SMD R/A 50POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 50 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF50-50DP-1H(51) Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Insulation Height
0.354" (9.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Insulation Material
Polyester
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V