FH19C-7S-0.5SH(05) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
7 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH19C-7S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFN407TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-7S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
7
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)