FH26W-57S-0.3SHW(60) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH26W-57S-0.3SHW(60) |
Description | CONN FPC BOTTOM 57POS 0.3MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 57 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH26W-57S-0.3SHW(60) Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Actuator Material Polyamide (PA), Nylon |
Flat Flex Type FPC | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 30V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions 57 | Material Flammability Rating UL94 HB |
Pitch 0.012" (0.30mm) | Current Rating (Amps) 0.2A |
Termination Solder | Housing Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Actuator Color Brown |
Height Above Board 0.039" (1.00mm) | Mating Cycles 10 |