GT10-16DP-HU
DigiKey Part Number
H122608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT10-16DP-HU
Description
CONN PLUG HSG 16POS 2.00MM
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Plug Gray 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT10-16DP-HU Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Last Time Buy
Color
Gray
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)