Image for HIF3MAW-14D-2.54R(63) is not available
HIF3MAW-14D-2.54R(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3MAW-14D-2.54R(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3MAW-14D-2.54R(63)
Description
CONN SOCKET 14POS IDC 28AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
EDA/CAD Models
HIF3MAW-14D-2.54R(63) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Latch Holder
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tray
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
14
Contact Finish Thickness
5.90µin (0.150µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.100" (2.54mm)