20599-011E-01 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20599-011E-01 |
Description | CONN FFC 11POS 0.6MM SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 11 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable End Type Notched |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 11 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.012" (0.30mm) | Current Rating (Amps) 0.3A per Contact |
Termination Solder | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.10µm) |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Housing Color Beige |
Height Above Board 0.035" (0.88mm) | Actuator Color Beige |