BSZ086P03NS3EGATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 5 011
Datasheet
P-Channel 30 V 13.5A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
BSZ086P03NS3EGATMA1
DigiKey Part Number
BSZ086P03NS3EGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ086P03NS3EGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ086P03NS3EGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ086P03NS3EGATMA1
Description
MOSFET P-CH 30V 13.5A/40A TSDSON
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BSZ086P03NS3EGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.1V @ 105µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4785 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 20A, 10V