FZ2400R33HE4BPSA1
DigiKey Part Number
448-FZ2400R33HE4BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ2400R33HE4BPSA1
Description
IGBT MOD 3300V 2400A AGIHVB190-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single Switch 3300 V 2400 A 5400000 W Chassis Mount AG-IHVB190-3
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.65V @ 15V, 2.4kA
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
280 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single Switch
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3300 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
2400 A