IPB80N06S2L06ATMA2
DigiKey Part Number
IPB80N06S2L06ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB80N06S2L06ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB80N06S2L06ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB80N06S2L06ATMA2
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 80A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
EDA/CAD Models
IPB80N06S2L06ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3800 pF @ 25 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 69A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 180µA