IPD50R950CEAUMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD50R950CEAUMA1 |
Description | CONSUMER |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 500 V 4.3A (Tc) 53W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-344 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD50R950CEAUMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 231 pF @ 100 V |
Part Status Not For New Designs | Power Dissipation (Max) 53W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V | Supplier Device Package PG-TO252-3-344 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1.2A, 13V |