IPD50R950CEAUMA1
DigiKey Part Number
448-IPD50R950CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD50R950CEAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD50R950CEAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50R950CEAUMA1
Description
CONSUMER
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 4.3A (Tc) 53W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-344
EDA/CAD Models
IPD50R950CEAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
231 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
53W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-344
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
950mOhm @ 1.2A, 13V