IPG20N06S4L26ATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N06S4L26ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N06S4L26ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N06S4L26ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N06S4L26ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
Detailed Description
Mosfet Array 60V 20A 33W Surface Mount PG-TDSON-8-4
EDA/CAD Models
IPG20N06S4L26ATMA1 Models
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 10µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1430pF @ 25V
Power - Max
33W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A