IPI086N10N3GXKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IPI086N10N3GXKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPI086N10N3GXKSA1 |
Description | MOSFET N-CH 100V 80A TO262-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 80A (Tc) 125W (Tc) Through Hole PG-TO262-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPI086N10N3GXKSA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 75µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3980 pF @ 50 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 125W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package PG-TO262-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.6mOhm @ 73A, 10V |