IPTC017N12NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPTC017N12NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPTC017N12NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPTC017N12NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPTC017N12NM6ATMA1
Description
OPTIMOS 6 POWER-TRANSISTOR,120V
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 32A (Ta), 331A (Tc) 3.8W (Ta), 395W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-U01
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
141 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11000 pF @ 60 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 395W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-16-U01
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 150A, 10V