MOT-42PGM-58-24V
DigiKey Part Number
2685-MOT-42PGM-58-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-42PGM-58-24V
Description
42mm Planetary Gear Motor - Brus
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 60 RPM 22.8W 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
513.83 / 3628.46
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
22.8W
Packaging
Bag
Size / Dimension
Round - 1.654" Dia (42.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
0.988" (25.10mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
1.260" (32.00mm)
Motor Type
Brushed
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC