MOT-42WGM-R320 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2685-MOT-42WGM-R320-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MOT-42WGM-R320 |
Description | 42mm Worm Gear Motor, 24VDC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Brushed DC Motor Gearmotor 250 RPM 50W 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Rated 50W |
Manufacturer ISL Products International | Size / Dimension Round - 1.654" Dia (42.00mm) |
Series | Diameter - Shaft 0.394" (10.00mm) |
Packaging Bulk | Length - Shaft and Bearing 0.787" (20.00mm) |
Part Status Active | Mounting Hole Spacing 1.654" (42.00mm) |
Type DC Motor | Termination Style Wire Leads with Connector |
Function Gearmotor | Gear Reduction Ratio 20 |
Motor Type Brushed | Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 694 / 4904 |
Voltage - Rated 24VDC | Operating Temperature -10°C ~ 60°C |