MOT-I-81343-37B
DigiKey Part Number
2685-MOT-I-81343-37B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-I-81343-37B
Description
37mm Spur Gear Motor, Offset Sha
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 64 RPM 5W 24VDC
Category
RPM
64 RPM
Manufacturer
ISL Products International
Torque - Rated (oz-in / mNm)
111.1 / 784.53
Series
Power - Rated
5W
Packaging
Bag
Size / Dimension
Round - 1.457" Dia (37.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
0.577" (14.65mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Motor Type
Brushed
Termination Style
Quick Connect
Voltage - Rated
24VDC