MOT-IG30GM-24V
DigiKey Part Number
2685-MOT-IG30GM-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-IG30GM-24V
Description
30MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 54 RPM 7.42W 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
180.54 / 1274.86
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
7.42W
Packaging
Box
Size / Dimension
Round - 1.181" Dia (30.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.988" (101.30mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
0.945" (24.00mm)
Motor Type
Brushed
Gear Reduction Ratio
100
Voltage - Rated
24VDC