MOT-RB37GM-50-12V
DigiKey Part Number
2685-MOT-RB37GM-50-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-RB37GM-50-12V
Description
37MM SPUR GEAR MOTOR, OFF-SET SH
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 104 RPM 6.7W 12VDC
Category
RPM
104 RPM
Manufacturer
ISL Products International
Torque - Rated (oz-in / mNm)
72.90 / 514.85
Packaging
Box
Power - Rated
6.7W
Part Status
Active
Size / Dimension
Round - 1.457" Dia (37.00mm)
Type
DC Motor
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Function
Gearmotor
Length - Shaft and Bearing
4.039" (102.60mm)
Motor Type
Brushed
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
12VDC