IXFH340N075T2
DigiKey Part Number
238-IXFH340N075T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH340N075T2
Description
MOSFET N-CH 75V 340A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 340A (Tc) 935W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
300 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
935W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 100A, 10V