IXFH76N07-11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 440
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 0
N-Channel 70 V 76A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH76N07-11
DigiKey Part Number
IXFH76N07-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH76N07-11
Description
MOSFET N-CH 70V 76A TO247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
70 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 40A, 10V