IXFX98N50P3
DigiKey Part Number
238-IXFX98N50P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX98N50P3
Description
MOSFET N-CH 500V 98A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 98A (Tc) 1300W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
197 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 500mA, 10V