IXTA160N10T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 128
N-Channel 100 V 160A (Tc) 430W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA160N10T
DigiKey Part Number
IXTA160N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA160N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 160A TO263
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
132 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
430W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 25A, 10V