IXTH360N055T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 457
Datasheet
N-Channel 55 V 360A (Tc) 935W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH360N055T2
DigiKey Part Number
IXTH360N055T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH360N055T2
Description
MOSFET N-CH 55V 360A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
330 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
935W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 100A, 10V