IXTQ150N15P
DigiKey Part Number
238-IXTQ150N15P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTQ150N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 150A TO3P
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 150A (Tc) 714W (Tc) Through Hole TO-3P
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
714W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 500mA, 10V