IL-10S-S3L-(N)
DigiKey Part Number
IL-10S-S3L-(N)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-10S-S3L-(N)
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Brown 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Active
Color
Brown
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)