TX24-120R-LT-H1E
DigiKey Part Number
670-1369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-120R-LT-H1E
Description
CONN RCPT 120POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
TX24-120R-LT-H1E Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.354" (9.00mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)