TX25A-80P-LT-H1E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 523
Datasheet
80 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold
TX25A-80P-LT-H1E
DigiKey Part Number
670-2872-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25A-80P-LT-H1E
Description
CONN PLUG 80POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TX25A-80P-LT-H1E Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Features
Board Lock
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.354" (9.00mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)