WP55DK-P022VA1-R20000
DigiKey Part Number
670-WP55DK-P022VA1-R20000TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-WP55DK-P022VA1-R20000CT-ND - Cut Tape (CT)
670-WP55DK-P022VA1-R20000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP55DK-P022VA1-R20000
Description
CONN PLUG 22 POS 0.3MM PITCH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WP55DK-P022VA1-R20000 Models
Category
Pitch
0.012" (0.30mm)
Manufacturer
JAE Electronics
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.016" (0.41mm)